• Google Places Social Icon

© Copyright 2017 by

Waitaria Bay School 

Contact Us

Tel: 03 573-4377

Email: office@waitariabay.school.nz

Address

5668 Kenepuru Road

RD2 Picton 7282, New Zealand

Meet Our Staff

Brenda Sutton

Principal

Deb Parker

Second Teacher

Emma Hopkinson

BoT Chair

Emily Osborne

Elected Parent Representative

Tony Gray

Elected Parent Rep.

Mary Peters

Staff Rep. BoT Secretary

Office Manager

Agnes Takacs

Office Manager

Teacher Aid

Teresa Hutt

Teacher Aid

Mary Peters

Staff Rep. BoT Secretary

Office Manager

Tachyon Hutt

Caretaker

Meet Our Staff

Brenda Sutton

Principal

Deb Parker

Second Teacher

Emma Hopkinson

BoT Chair

Emily Osborne

Elected Parent Representative

Tony Gray

Elected Parent Rep.

Mary Peters

Staff Rep. BoT Secretary

Office Manager

Agnes Takacs

Office Manager

Teacher Aid

Teresa Hutt

Teacher Aid

Mary Peters

Staff Rep. BoT Secretary

Office Manager

Tachyon Hutt

Caretaker

Meet Our Staff

Brenda Sutton

Principal

Deb Parker

Second Teacher

Emma Hopkinson

BoT Chair

Emily Osborne

Elected Parent Representative

Tony Gray

Elected Parent Rep.

Mary Peters

Staff Rep. BoT Secretary

Office Manager

Agnes Takacs

Office Manager

Teacher Aid

Teresa Hutt

Teacher Aid

Mary Peters

Staff Rep. BoT Secretary

Office Manager

Tachyon Hutt

Caretaker

Mary Peters

Staff Rep. BoT Secretary

Office Manager

End of Year Awards

At the End of Year Assembly outstanding students are recognised for their contribution to Waitaria Bay School.

Mary McNicol Cup for Community Spirit

1989 Tracey Webb

1990 Sam Clark 
1991 Inger Sundholm 
1992 Melissa McMahon + John Clarke 
1993 Kathryn King 
1994 Tara McMahon 
1995 Aimee Godsiff 
1996 Michael Matthews 
1997 Edward King 
1998 Natasha McMahon 
1999 Matt Thompson 
1999 Will Gerard 
2000 Sam Henderson 
2001 Zane Orchard 
2002 David King 
2003 Ketta Gerard 
2004 Tessa Wells 
2005 Paddy Gerard 
2006 Keelan Harvey 
2007 Maisie Offen 
2008 Zoe Godsiff 
2009 Brydie Godsiff 

2010 Rosie Brown 

2011 Neve Godsiff 
2012 Mya Hopkinson
2013 Aiden Cusiel
2014 Mya Hopkinson
2015 Maximus Emeny
2016 Archie Osborne-Bartlett
2017

2018 Elektra Emeny

2019

Hopewell Cup for Sporting Achievement

2003 Sarah Perkins 
2004 Ally Perkins 
2005 Ally Perkins 
2006 Matt Offen 
2007 Joshua Godsiff 
2008 Paddy Gerard 
2009 Joshua Godsiff 
2010 Joshua Godsiff 
2011 Joshua Godsiff 
2012 Aron Radzik

2013 Aron Radzik

2014 Loki Hopkinson

2015 Loki Hopkinson

2016 Beau Hopkinson

2017 Beau Hopkinson

2018 Sky Hopkinson

2019

Clarke Island Cup for Academic Achievement

2003 Tessa Wells 
2004 Sam Godsiff 
2005 Ally Perkins 
2006 Ally Perkins 
2007 Sam Godsiff 
2008 Brydie Godsiff 
2009 Paddy Gerard 
2010 Brydie Godsiff 
2011 Brydie Godsiff 
2012 Agost Radzik

2013 Agost Radzik

2014 Beau Hopkinson

2015 Theo Candlish

2016 Beau Hopkinson

2017 Archie Osborne-Bartlett

2018 Beau Hopkinson

2019

Frank Godsiff Family Trophy for Leadership

2010 Zoe Godsiff 
2011 Brydie Godsiff 
2012 Frank Schulz
2013 Mya Hopkinson
2014 Joshua Cusiel
2015 Mya Hopkinson
2016 Loki Hopkinson
2017 Beau Hopkinson

2018 Archie Osborne-Bartlett

2019

Waitaria Bay School for Excellence in the Art

2014 Tachyon Hutt
2015 Tachyon Hutt
2016 Loki Hopkinson
2017 Sky Hopkinson

2018 Rydah Rands

2019